Blog > Komentarze do wpisu
Bycie martwym nie różni się zbytnio od rejsu statkiem wycieczkowym. Maraton literacki, cz. 6

Dzień 7. Niedziela 24.02.2013

 

 

"Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyków"

Mary Roach

 

"Moim zdaniem bycie martwym nie różni się zbytnio od rejsu statkiem wycieczkowym. Większość czasu spędza się w pozycji leżącej. Mózg wyłączony. Ciało flaczeje. Nic nowego się nie dzieje i nikt się po tobie niczego nie spodziewa..."

 

Tygodniowy ranking i recenzje książek przeczytanych

w poprzednim tygodniu przełożone na poniedziałek.Powód ? Niezwykłe opowieści Mary Roach, język, lekkość pióra przy tak drastycznym / nietypowym temacie. Umiejętności autorki do zaskakujacych, nieszablonowych porównań.

Świeżość. Talent dziennikarski bezsprzecznie.

Recenzje w poniedziałek wieczorem. Wracam do "Sztywniaka" ;)

 

Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyków. Maraton literacki, Londyn 2013

 

Ta książka opowiada o wielkich sukcesach umarłych.

Przez dwa tysiące lat - czasem dobrowolnie, czasem mimowolnie - brały udział w najśmielszych i najbardziej upiornych przedsięwzięciach nauki. Pomagały testować pierwszą francuską gilotynę, „humanitarną" alternatywę wieszania. Znalazły się w laboratoriach balsamistów Lenina, by umożliwić sprawdzenie najnowszych technik. Uczestniczyły (na papierze) w posiedzeniach Kongresu Stanów Zjednoczonych, pomagając przepchnąć nakaz zapinania pasów. Podróżowały wahadłowcem kosmicznym (OK, niektóre ich części) i pomogły studentowi z Tennessee podważyć teorię o możliwości ludzkiego samozapłonu. Wisiały też na krzyżach w paryskich laboratoriach, gdy starano się ustalić autentyczność całunu turyńskiego.

 

To książka o czasami dziwacznych, często szokujących, ale niezmiennie fascynujących wyczynach zwłok.

Oczywiście nie ma nic niestosownego w zwykłym leżeniu na plecach. Jak się przekonamy, rozkład ciał też jest interesujący. Ale istnieje tyle innych sposobów na spędzenie czasu, gdy jest się martwym. Włącz się w rozwój nauki. Bądź eksponatem. Stań się częścią drzewa. To niektóre z opcji, jakie możesz przemyśleć. Śmierć... nie musi być nudna.

 

niedziela, 24 lutego 2013, mimbla.londyn

Polecane wpisy